Gady


Boa kubański

Boa kubański

Boa kubański jest wężem dusicielem. Żyje na Kubie - stąd jego nazwa.

Może zamieszkiwać różne środowiska: lasy liściaste, zarośnięte tereny kamieniste i skaliste, gdzie chowa się w jamach i na półkach skalnych. Można go także spotkać na plantacjach trzciny cukrowej.

Więcej >>Krokodyl nilowy

Krokodyl nilowy

Krokodyle nilowe żyją w środkowej i południowej Afryce. Zamieszkują duże jeziora, rzeki i rozległe tereny bagniste.

Krokodyl nilowy prowadzi lądowo-wodny tryb życia. Dzień spędza na lądzie, wygrzewając się na piasku, natomiast na noc wchodzi do wody, w której żeruje. Na lądzie porusza się ociężale, w wodzie sprawnie pływa i nurkuje, posługując się głównie ogonem, działającym jak płetwa.

Więcej >>Legwan zielony

Legwan zielony

Legwan zielony to duża, roślinożerna, nadrzewna jaszczurka, pochodząca z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Jest jednym z dwóch przedstawicieli rodzaju Iguana i największym ze wszystkich legwanów.

Długość ciała dochodzi do 1,5m (największe samce osiągają 2 m). Jaszczurka jest koloru zielonego, wyróżnia ją bardzo długi ogon, na który przypada 2/3 długości ciała.

Więcej >>Zaskroniec igliwiowy

Zaskroniec igliwiowy

Zaskroniec to niejadowity wąż, niegroźny dla człowieka.

Zaskrońce żyją w całej Europie, północno-zachodniej Azji i północnej Afryce. W Polsce jest to najpospolitszy z węży, objęty ochroną.

Zaskrońca można spotkać na terenach podmokłych, bagnistych, w pobliżu jezior, gdzie doskonale pływa i nurkuje. Niektóre okazy można także spotkać nad morzem. Zaskroniec jest również pospolity na nizinach i w górach.

Więcej >>Żółw sundajski

Żółw sundajski

Żółwie sundajskie żyją w południowo-wschodniej Azji. Trzymają się zazwyczaj blisko płytkich zbiorników wodnych o miękkim, mulistym dnie.

Przeciętnie żyją 25-30 lat. Dorosłe osobniki osiągają około 21 cm długości.

Więcej >>
© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.