Strona główna > Gady > Legwan zielony

Legwan zielony


Legwan zielony

Legwan zielony to duża, roślinożerna, nadrzewna jaszczurka, pochodząca z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Jest jednym z dwóch przedstawicieli rodzaju Iguana i największym ze wszystkich legwanów.

Długość ciała dochodzi do 1,5m (największe samce osiągają 2 m). Jaszczurka jest koloru zielonego, wyróżnia ją bardzo długi ogon, na który przypada 2/3 długości ciała.

Legwany posiadają bardzo efektowny grzebień biegnący od głowy przez tułów po koniec długiego ogona. Grzebień samców jest bardziej okazały niż samic i bardziej jaskrawy - wzbogacony w kolory pomarańczowy i żółty. Głowa legwanów pokryta jest skomplikowanym wzorem płytek, a ich oczy mają brązowy lub jaskrawo-czerwony kolor.

Legwan zielony to zwierzę ukrywające się w zieleni tropikalnych drzew, w pobliżu zbiorników wodnych. Jest roślinożerny.

Legwany są bardzo płochliwe. Gdy czują się bezpiecznie, wylegują się na konarach lub kładą się na piasku w promieniach słońca, jednak w razie niebezpieczeństwa potrafią poruszać się z prędkością, o jaką nikt by ich nie podejrzewał. Wspinają się wówczas wysoko na drzewo lub skaczą do wody. Potrafią znakomicie pływać i nurkować. Pływają jak węże, składając łapy wzdłuż tułowia i wykonując zygzakowate ruchy. Bardzo długie palce zakończone ostrymi pazurami zapewniają im dużą przyczepność przy wspinaniu się po pionowych pniach i przeskakiwaniu z konara na konar. Mają bardzo dobry wzrok, jednak podstawowym źródłem odbioru bodźców jest ich język.

Powrót


© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.