Magot


Magot

Magoty (makaki) to silne małpy pokryte gęstą sierścią koloru szarobrązowego. Mają bardzo długie kończyny, przy czym ich nogi są krótsze niż ręce. Nie mają ogona.

Są jedynymi „europejskimi małpami”. W przeszłości magoty występowały w całej Afryce Północnej. Obecnie spotkać je można w Algierii i Maroku, w cedrowych, jodłowych i dębowych lasach, w górach Atlas. Żyją także na Gibraltarze.

Magoty są zwierzętami towarzyskimi. Żyją w stałych, dobrze zorganizowanych stadach, liczących zazwyczaj 10-30 członków. Magoty spędzają noce na gałęziach drzew lub wśród skał. Biegają na czworakach. Na nogach unoszą się tylko po to, aby rozejrzeć się po okolicy.

W ciągu dnia wędrują po swoim terytorium, skaczą, bawią się na drzewach i między skałami. W ostatnich czasach ich największym wrogiem jest człowiek, ponieważ niszczy ich naturalne środowisko.

Magot jest wszystkożerny. Żywi się owocami, nasionami, bulwami, liśćmi i owadami. Osiąga długość ciała od 56 do 75 cm i masę ponad 7 kg.

Ciąża magota trwa 7 miesięcy. Młode odstawione są od mleka matki w wieku trzech miesięcy. Potomstwem zajmuje się samiec (zwykle jednym młodym, rzadko dwoma), dzięki czemu powstają silne więzi nie tylko między nim a młodym, ale również między innymi samcami w stadzie. Dorosłe samce zaczynają troszczyć się o młode już w parę dni po porodzie: noszą je, chronią przed zimnem, bawią się z nimi, itp. Kiedy ojciec prezentuje młode pozostałym samcom w stadzie, wszystkie zaczynają kłapać zębami i obejmują młode. Młode magotów mają inne ubarwienie niż dorosłe małpy: mają czarną sierść i jasną „twarz”.

Powrót


© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.