Lew


Lew

Lwy to duże, mięsożerne ssaki lądowe.

Zamieszkują prawie cały obszar Afryki i północne Indie. Żyją na otwartych równinach, sawannach, na terenach półpustynnych, krzaczastych, a także górskich.

Lwy charakteryzują się głośnym rykiem słyszalnym z odległości kilku kilometrów.

Zajmują drugie miejsce, co do wielkości, wśród wielkich kotów. Pierwsze miejsce zajmuje tygrys.

Lwy zalicza się do pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (wśród nich znajdują się także: słoń, nosorożec, bawół i lampart), nazywanych wielką piątką Afryki.

Samce są większe od samic i posiadają grzywę wokół głowy i karku. Lwy mają sierść o jasnobrązowej barwie na grzbiecie i białej na brzuchu. Grzywa jest rudawa poprzez ciemnobrązową do czarnej. Spotykane są również lwy o białym ubarwieniu.

Lwy żyją w zorganizowanych grupach złożonych z około 12 osobników. Każdy samiec rywalizuje z innym o przywództwo w stadzie. W razie przegranej lew przewodzący dotąd grupie odchodzi od niej na zawsze. Samice zostają w stadzie na stałe, natomiast młode lwy odchodzą po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Lwice opiekują się w stadzie wszystkimi młodymi, natomiast samce tylko swoimi. Aby zapewnić bezpieczeństwo i umożliwić przeżycie młodym potrzebne są co najmniej trzy samice.

Lwy polują nocą na terenach otwartych, w dzień na obszarach porośniętych trawą i krzewami. Polują głównie samice, samce biorą udział w polowaniach na większą zwierzynę. Polowania odbywają się w stadzie, co zwiększa szanse na powodzenie ataku.

Lwy są ssakami mięsożernymi. Samce potrzebują zjeść około 7 kg mięsa dziennie, samice – około 5 kg. Głównym źródłem pożywienia są inne ssaki.

Czas trwania ciąży u lwów wynosi do 114 dni, po których następuje poród. W jednym miocie na świat przychodzi zwykle od 1 do 6 młodych, każdy o masie od 1 do 2 kg.

Lwy znajdują się pod całkowitą ochroną. Odstrzały dopuszczalne są jedynie w sytuacjach problematycznych, np. gdy lwy zaczynają stanowić zagrożenie dla człowieka.

Powrót


© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.