Żubr


Żubr

Żubry zamieszkują lasy mieszane z podmokłymi polanami. Obecnie na świecie żyje około 3400 żubrów, z czego około 650 w Polsce.

W Polsce żubry żyją na wolności głównie na terenie Puszczy Białowieskiej. W zamkniętych hodowlach i ogrodach zoologicznych żyje ich około 190.

Żubry są zwierzętami stadnymi. Żyją w stadach liczących 10-15 sztuk. Młode żubry po przyjściu na świat ważą od 16 do 35 kilogramów. Matka opiekuje się potomkiem do skończenia przez niego drugiego roku życia.

Głowa żubra jest stosunkowo duża i ciężka, o szerokim i wypukłym czole, oczy małe, krótkie rogi skierowane do góry i zagięte do środka. Szyja żubra jest gruba i krótka. Tułów wygląda na bardzo potężny i porasta go kasztanowo-brunatna sierść. Przód ciała mają szeroki, masywny, z wyraźnym garbem, porośnięty długą, kudłatą grzywą, tył zaś stosunkowo mały i pokryty krótką sierścią.

Pokarmem żubra są zioła, trawy, liście krzewów, pąki i kora drzew (zwłaszcza brzóz), chętnie zjadają też żołędzie i kasztany. Dorosły żubr zjada od 40 do 60 kg paszy na dobę. Żerowanie zajmuje mu większą część czasu od wschodu do zachodu Słońca.

Powrót


© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.