Żyrafa


Żyrafa

Żyrafy są najwyższymi zwierzętami żyjącymi na Ziemi. Osiągają do 450 cm wysokości i ważą 500-800 kg.

Żyrafy wyróżniają się wśród zwierząt tym, że mają najdłuższe nogi i najdłuższą szyję.

Żyrafy żyją na sawannach krzewiastych i drzewiastych oraz w lasach do wysokości 2000 metrów n.p.m. Są aktywne w ciągu dnia i nocą. Śpią głębokim snem tylko przez około 15 minut. Taka ilość snu wystarcza im na całą dobę.

Żyrafy żyją w luźnych grupach, zwykle prowadzonych przez najstarszą samicę.

W okresie godowym samce walczą o partnerki, uderzając się szyjami. Jeśli samiec czuje, że przeciwnik jest silniejszy, ustępuje. W ten sposób żaden z nich nie doznaje urazów.

Młode żyrafy tuż po urodzeniu ważą około 50-75 kg i chociaż przy porodzie muszą spaść z wysokości prawie dwóch metrów, nie wywołuje to u nich żadnych urazów. Młode pozostają z matką. Często jedna lub dwie żyrafy opiekują się młodymi, a pozostałe szukają pożywienia lub idą do wodopoju.

Futro żyraf pokryte jest łatami w kolorze pomarańczowo-brązowym na biało-kremowym tle. Tak jak każdy człowiek ma inny układ linii papilarnych, tak każda żyrafa ma inny układ cętek.

Żyrafy są roślinożerne. Jedzą pędy i liście drzew oraz krzewów. Nie mają problemu ze zdobywaniem pożywienia, ponieważ są najwyższymi zwierzętami. Mogą zdobywać jedzenie rosnące bardzo wysoko, tam gdzie inne zwierzęta nie są w stanie dosięgnąć.

Największymi wrogami żyraf są lwy, hieny i leopardy. Zwierzęta te polują najczęściej na młode osobniki, które nie potrafią się bronić. Dorosłe żyrafy mocno kopią przeciwnika, a ich uderzenia są bardzo niebezpieczne. Żyrafy dzięki swojemu wzrostowi, który umożliwia obserwowanie całej okolicy, mogą wcześnie zauważyć drapieżnika i bardzo szybko uciekać. Podczas biegu, tak jak wszystkie inne czteronogie zwierzęta, najpierw wyrzucają przednie, a potem tylne kończyny. Podczas chodzenia natomiast, żyrafa stawia nogi znajdujące się po jednej stronie ciała, a następnie przesuwa nogi z drugiej strony ciała.

Powrót


© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.