Flaming


Flaming

Flaming (inaczej czerwonak) to duży ptak brodzący, zamieszkujący Antyle i Galapagos.

Flamingi zamieszkują wody o różnym stopniu zasolenia. Budują gniazda z mułu, w formie ściętego stożka z zagłębieniem na szczycie. Tworzą kolonie liczące około miliona par.

Długość ciała flaminga wynosi około 120-125 cm, rozpiętość skrzydeł około 140-155 cm, a waga około 2,1-4,1 kg.

Flamingi mają nie tylko różowe upierzenie, ale również różowe nogi i dziób, który tylko na końcu jest czarny. Ich niezwykle długa szyja jest wygięta w kształcie litery „S”.

Mimo baśniowego wyglądu, flamingi są doskonale przystosowane do warunków, w jakich żyją. Bardzo długie nogi ułatwiają im brodzenie w wodzie, a dziwacznie zagięty w dół dziób pozwala im odcedzić z wody nawet najdrobniejszy pokarm. Flamingi żywią się mięczakami, skorupiakami, owadami, rybami i drobnymi roślinami.

Często można zobaczyć flamingi stojące w wodzie na jednej nodze. Wśród naukowców pojawiają się na ten temat różne teorie. Na przykład, że dzięki temu nogi ptaków odpoczywają lub że pozwala im to lepiej utrzymać ciepłotę ciała. Ptaki rzadko stoją na jednej nodze na lądzie.

Samice raz w roku składają jedno lub dwa jaja, które wysiadywane są przez okres około 27-31 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta po urodzeniu nie mają jeszcze dzioba przystosowanego do zdobywania pokarmu, dlatego muszą być karmione przez rodziców przez około 70 dni.

Powrót


© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.