Pelikan


Pelikan

Pelikany zamieszkują wody słodkie i słonawe strefy umiarkowanej i podzwrotnikowej całego świata.

Długość ciała pelikana wynosi od 127 do 180 cm, waga od 2,5 do 15 kg, a rozpiętość skrzydeł sięga ponad 2,5 metra. Nogi pelikanów są krótkie, ale silne, a palce spięte błoną pomagają w pływaniu i wzbijaniu się do lotu.

Upierzenie mają białe, czasem pokryte różowym lub żółtym nalotem. Występują również pelikany szare i brązowe.

Pelikany są znakomitymi lotnikami i nurkami. Odżywiają się głównie rybami.

Pelikany mają długą szyję oraz długi spłaszczony dziób zakończony mocnym hakiem. Pod dziobem znajduje się charakterystyczna torba, która pełni funkcję szuflady. Jej długość wynosi około 50 cm, a pojemność 12 litrów. Kiedy pelikan zanurza dziób w wodzie, boki dolnej szczęki rozchodzą się, tworząc szeroki wór, który wypełnia się wodą i rybami. Po podniesieniu głowy torba zwęża się, dzięki czemu wycieka woda, a ryby pozostają.

Niektóre gatunki łowią ryby wspólnie, ustawiając się w podkowę i tworząc krąg z rozdętych toreb, z których nie wymknie się żadna ryba.

Pelikany gnieżdżą się w koloniach na drzewach, brzegach morskich lub wysepkach rozlewisk rzek. W budowie gniazda uczestniczy samiec i samica. Samiec znosi materiał, samica układa gniazdo, następnie znosi od 1 do 4 jaj, które wysiadują oboje rodzice przez 28-31 dni. Młode przebywają pod opieką rodziców 50-70 dni.

W Europie występują dwa gatunki pelikanów: pelikan różowy (na zdjęciu) i kędzierzawy.

Powrót


© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.