Sowa


Sowa

Sowy są ptakami drapieżnymi. Mają ostre dzioby i szpony oraz dobry wzrok i słuch.

Można je spotkać na całym świecie. Żyją w różnych środowiskach przyrodniczych, najczęściej jednak wybierają lasy.

Sowy mogą mieć różne rozmiary. Największe z nich to żyjące w Euroazji puchacze. Ich długość wynosi około 70 centymetrów, a skrzydła mają dwa metry rozpiętości. Najmniejsza jest żyjąca w Ameryce Północnej sóweczka kaktusowa, która osiąga zaledwie 12 cm długości.

Większość sów posiada szare lub brązowe pióra. Dzięki temu łatwo wtapiają się w otoczenie i pozostają niewidoczne dla innych leśnych zwierząt. Sowy, które żyją w dalekich krajach północnych, są przeważnie białe. Funkcję maskującą spełnia wówczas śnieg.

Upierzenie sów jest gęste i miękkie, dzięki czemu bezszelestnie latają.

Sowy wydają osobliwe, hukające odgłosy, dlatego mówi się o pohukiwaniu sowy.

Chociaż sowy nie posiadają uszu zewnętrznych, a jedynie ukryte pod piórami otwory słuchowe, bardzo dobrze słyszą. Większość z nich słuchem kieruje się podczas polowania. Sowy mogą polować w nocy i o zmroku, ponieważ dobrze widzą nawet przy słabym oświetleniu.

Sowy żywią się różnymi zwierzętami – od owadów po małe ssaki. Zdobytą zwierzynę przenoszą, używając dzioba lub szponów, a zapasy żywności magazynują w gnieździe lub w jego pobliżu. Sowy gnieżdżą się głównie w dziuplach, szczelinach skał i zabudowaniach. Młode wykluwają się zazwyczaj nocą, są ślepe, a ich ciało pokrywa gęsty, biały lub kremowy puch.

Powrót


© Migra 2010. Fotografie: Marcin Cały, Roman Jankowski.